Web Siteniz Mobil Uyumlu mu?


Mobil Kullanım Oranları Hızla Artıyor

Mobil cihazların hızla yaygınlaşması ile beraber, artık bir çok web sitesinde mobil uyum öne çıkmaya başladı. Hatta öyle ki bir çok web sitesinde bu oranlar %30 ların üzerinde. Cihazların yakınsaması, teknolojinin gelişmesi ve internet hızlarının artması ile beraber bu sayıların kısa zamanda %50 leri bulacağı aşikar.

Yan tarafta Türkiye’nin önemli firmalarından bir tanesinin Google Analytics verileri yer almaktadır. İlgili ekran görüntüsü 29.09.2015 tarihinde alınmıştır.

Gördüğünüz üzere  cep telefonu + tablet kullanımı %37 ler seviyesine gelmiştir. Bu oranlar sektörden sektöre değişse de, hızla artacağı şüphe götürmez bir gerçektir.

Arama Motoru Etkisi

Bir diğer önemli konu, mobil sitelerin arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alması özelliğidir. Yakın zamanda Google yaptığı açıklamada, mobil uyumluluğu sıralama kriterleri arasına aldığını açıklamıştı. Geçtiğimiz nisan ayından itibaren de bunu uygulamaya koydu.

Zaten search console de, mobil uyumluluk linki içerisinde sitenin Google gözündeki mobil hata durumlarını görebilmeye başlamıştık.

Eğer sitenizin tüm içeriği, ekrandaki cep telefonuna sığıyorsa siteniz mobil uyumlu demektir. Bir an önce test edin.

Mobil Uyumluluk Testi – Google