Türkiye’de İnternet Üzerinden En Çok Satın Alınan 5 Ürün Çeşidi


Alışveriş çılgınlığının artık kalbi konumuna gelen internet, ülkemizde de alışveriş konusunda ilk tercih durumunda. Peki ülkemizde hangi ürün çeşitleri internet alışverişinde başı çekiyor?

 

Ülkemizde, başta sosyal medya olmak üzere internet kullanım oranı ciddi derecede artmış durumda. Durum böyle olunca da internetin getirisi olan şeyler, ülkemizde de yaygın olarak kullanılıyor. Bu getirilerden biri de alışveriş konusu. İnternetin yaygınlaşması ile birlikte online alışveriş sektörü de, inanılmaz popüler olmuş durumda.

Bunun sebebi hem daha pratik oluşu, hem de ürün yelpazesinin kullanıcıya çok daha geniş bir şekilde sunulması. Peki ülkemizde bu geniş ürün yelpazesisi içinde hangi tür ürünler daha fazla ön plana çıkmakta? Aslında hepsi bilip, tahmin ettiğiniz şeyler ama biz yine de bir göz atalım:

1) Oyun

oyun

 

Aslında Steam’i bir online alışveriş platformu olarak ele alırsak, oyun konusunda ülkemiz ciddi bir online satın alma işlemi gerçekleştiriyor diyebiliriz. Bunun yanı sıra yine internet alışverişinin en büyük avantajlarından biri olan ”indirim” ve ”kampanya” olayları, bilgisayar ya da konsol oyunlarnın internet üzerinde alınmasında önemli bir rol oynuyor.

 

2) Sağlık ve Güzellik Ürünleri

sağ

 

Bu ürün kategorisinin müşterileri genel olarak kadınlardan oluşmakta. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde sağlık ve güzellik ürünleri kullanıcıya önemli bir avantaj sunmakta. Yapılan özel indirimler, ya da toplu alımlarda uygulanan fiyat değişiklikleri, insanları bu ürünleri internetten alma konusunda ciddi derecede teşvik ediyor.

 

3) Giyim ve Aksesuar

kıy

 

Sağlık ve güzellik ürünlerinde olduğu gibi kıyafet konusunda da müşteri profilinin büyük bir kısmını kadınlar oluşturmakta. Fakat son dönemlerde giyim üzerine ürün satışı yapan internet sitelerinin artışı, erkekleri de kıyafet konusunda online alışverişe itmiş durumda (şahsen ben sürekli internet üzerinden kıyafet alışverişi yapıyorum). Ee kıyafet olur da aksesuarı olmaz mı? Küperler, kolyeler yani kısacası takılar, yine internet alışverişinde kullanıcılar tarafından en fazla rağbet gören ürünler arasında.

 

4) Kitap

book

 

Şöyle bir gerçek var ki, ülkemizde okuma oranı ciddi şekilde düşük. Fakat satın alınan kitap sayısına bakıldığında sanki tersine bir durum varmış gibi gözüküyor. Şahsi görüşümü söylemem gerekirse; bunun sebebi popüler kültür. En basitinden Hobbit filmi vizyona çıktıntan sonra Tolkien’in bir önceki eseri Silmarillion yok satmıştı. İşin komik tarafı da alınan kitapların okunmadan ziyade Instagram’da boy gösteriyor oluşu… Neyse, sonuç olarak ülkemizde internet üzerinden kitap alma son derece yaygın (ders kitaplar vs şeyler de işin içine katıldığında).

 

5) Teknoloji Ürün ve Parçaları

 

pc(1)

 

Bu madde zaten olmazsa olmazı. Sebeplerini uzun uzun yazmaya gerek bile yok. Telefondan tutun da yeni bir bilgisayara, ya da en basitinden yeni bir şarj aletine, kulaklığa kadar her şeyi internet üzerinden almak daha rahat oluyor. Burada yine indirim ve geniş ürün seçeneği faktörleri baş rolde.