Süper gizli mesajlaşma uygulaması: Wire


Skype’ın kurucularından Janus Friis, 50 kişilik ekiple ‘süper gizli’ bir mesajlaşma uygulaması geliştirdi.

Her platform üzerinden kullanılabilen uygulama, tüm mesajlaşmalarda uçtan uca şifreleme ile maksimum güvenlik sağlıyor.

wire-960x540

 

İnternet üzerinden mesajlaşma ve görüşme uygulaması Skype‘ın eski çalışanlarından oluşan 50 kişilik bir ekip, süper gizli bir mesajlaşma uygulaması geliştirdi. Wire adlı uygulama, diğer mesajlaşma uygulamalarından farklı olarak, tüm konuşmalarda ‘uçtan uca şifreleme‘ (end-to-end encryption) adı verilen güvenlik sistemini kullanıyor. Uçtan uca şifreleme ile kullanıcıların gönderdiği her mesaj telefondan çıkarken şifreleniyor ve bu şifre sadece mesajın gönderildiği diğer telefon tarafından çözülebiliyor. Bu da mesajların içeriğine ulaşmayı oldukça güçleştiriyor.

Wire sadece mesajlaşma değil, sesli ve görüntülü konuşma hizmeti de sunuyor ve bu hizmetler de yine uçtan uca şifreleme kullanıyor. Bu tarz şifreleme hizmeti bazı mesajlaşma uygulamalarında opsiyonel olarak sunuluyor. Kullanıcılar diledikleri zaman bu şifrelemeyi açıp kapatabiliyorlar. Wire ise tüm konuşmaları şifreleyerek, güvenliksiz konuşma yapılmamasını sağlıyor. Yani Wire üzerinden yaptığınız konuşmaların reklam firmalarının eline geçmesi neredeyse imkansız.

“Farkı, her zaman güvenli olması”

Wire’ın Yönetim Kurulu Başkanı Janus Friis “Wire’ı özel kılan şey hem birebir konuşmalarda hem de grup konuşmalarında, aynı anda birden fazla cihaz üzerinden kullansanız bile şifreleme sisteminin daima açık olması.” diye konuştu. Danimarkalı girişimci, 2003’te piyasaya sürülen ve daha sonra Microsoft’a satılan Skype’ın da kurucularındandı.

İlk versiyonu 2014’te kullanıma sunulan Wire’ın en önemli özelliklerinden biri de sesli görüşmelerde yüksek kaliteli ses sağlamasıydı. Ancak bu, uygulamanın patlama yapmasına yeterli olmadı. Snapchat gibi, temeli ardında iz bırakmamaya dayalı bir uygulamanın bu kadar popüler olması ve Telegram gibi mahremiyete vurgu yapan ve gizli mesajlaşma hizmeti veren bir uygulamanın git gide büyümesinin ardından Wire’ın bu ‘süper gizlilik‘ politikası işe yarayabilir gibi duruyor.

Sitesinde kendisini diğer mesajlaşma uygulamalarıyla karşılaştıran Wire hangi yönlerden üstün olduğunun altını çiziyor. Uygulamanın güvenlik standartlarıyla ilgili detaylı bilgiye de internet sitesi üzerinden erişilebiliyor.

Kaynak : https://www.dunyahalleri.com/super-gizli-mesajlasma-uygulamasi-wire/