Sosyal Medya Kampanyanızı Başlatmadan Önce Bilmeniz Gereken 5 Şey

Sosyal Medya Kampanyanızı Başlatmadan Önce Bilmeniz Gereken 5 Şey


Sosyal medya kampanyanızı yayına alacağınız zaman çok heyecanlı oluyorsunuz değil mi? Bir sosyal medya kampanyasının ne kadar harika dönüşler getirebileceğini bildiğiniz için bu normal fakat bu harika dönüşler için çok düşünmek önemli bir çok kişi çok fazla düşünmeden, hızlıca projeyi çıkarmak için çabalıyor ve tabi sonuç beklenen gibi olmuyor.

Tam da bu nedenle bir sosyal medya projesi başlatmadan veya basit bir içerik paylaşmadan aşağıdaki 5 konuya mümkün olduğunca dikkat edin. Sorgulayın.

1- Hedef ve amacınızı bilin

Her kampanyanın olduğu gibi sosyal medya kampanyanızın ana amacı da “başarı” olarak belirlenmiş ama bu “başarı” dediğiniz şey tam olarak neyi ifade ediyor? Sitenize trafik çekmek mi? Daha fazla beğeni almak mı? Yeni takipçiler mi? Yani “başarı” kelimesinin karşılığını projeyi başlatmadan önce mutlaka tanımlayın.

Ayrıca sadece başarınızın ne olduğu değil bunu nasıl yapacağınızı da tanımayın. Hedef kitleniz kimler? Hangi demografik özellikteler ve sizin kampanyanız sonucunda hangi duygularla amacınıza hizmet edecekler? Bunları belirlemeden yola çıkarsanız sadece bir yola girersiniz ve nereye ulaşacağınız konusunda hiç bir fikriniz olmaz.

2- Sorumlular ve belirli aralıklarla yapılması gereken kontroller belirlenmeli

Projeyi yürüten ve yöneten kişi kim? Bu kişinin “gerçek” sorumlulukları neler? Bir içerik girileceği zaman kim hazırlıyor, kim onaylıyor, gelen yorumları kim cevaplıyor bunların hepsinin sorumluları net olarak belirlenmeli ve bilgilendirilmiş olmalı. Böylece ne konuda kimden bilgi alınacağı ve nasıl hareket edileceği biliniyor olur.

Projeyi yayına aldıktan sonra bir bitiş dönemi olacağı aşikar. Tabi ki yayına aldıktan sonra proje bitene kadar bir şey yapmamak büyük bir hata olur. Belirli aralıklarla kontrol edilmesi gereken şeyler belirlenmeli ve proje süresince bunlar takip edilmeli ve elde edilen veriler doğrultusunda yapılacak hamleler belirlenmelidir. Belki de projenize harcadığınız para boşa gidiyor ve siz bunu proje bitene kadar göremeyeceksiniz. Belki de yolda iken farklı bir tarafa dönmek zorundasınız ama bunu kaçırıyorsunuz. Bir krizin ortasındasınız ama haberiniz yok. Tam da bu nedenle olası senaryolar üzerine düşünerek belirli noktalarda kontroller yapmalısınız.

3- Sitenizde dönüşüm fırsatlarını yakalayın

Kampanyanızın büyüklüğü veya hedef kitlesinin kim olduğu bir yere kadar önemli. Asıl önemli olan şey ise hedefleriniz doğrultusunda elde edeceğiniz dönüşümler. Bu dönüşümler sizin için ne ifade ediyorsa ona odaklanmalısınız. Email listesine kayıt, ürün satışı gibi şeyler için de sitenizi iyi optimize etmelisiniz. Kampanyadan gelen kişiler için özel açılış sayfaları tasarlayabilir onları daha da etkileyebilir ve dönüşüm oranlarınızı artırabilirsiniz. Bu konuda mutlaka bir şeyler yapmalısınız.

4- Güncel yayın yapılan bir blogunuz olsun

Bu sadece kampanyanız için değil, her durumda mutlaka bir güncel blog sahibi olmalısınız. Kaliteli görsellerle, iyi içeriklerle güncel tutmalısınız. Böylece kampanya hakkında ara bilgilendirmeler, güncellemeler yayınlarsınız. Sosyal medya hesaplarınızda tartışma ve “konuşma” sağlayacak içerikler üretebilirsiniz.

Sitenize giren kişileri de bir süre sonra çıkmak yerine farklı bir yere yönlendirerek daha fazla sitede tutabilir ve böylece dönüşüm oranlarınızı artırabilirsiniz bu blog sayesinde de. Kullanıcılar daha sıcak ve samimi iletişimi her zaman tercih ederler ve blog da bunun için harika bir alandır.

5- Profillerinizi ayrıtılı olarak hazır hale getirdiğinizden emin olun

Kampanyaya başlamadan önce tüm sosyal medya profillerinizin profesyonel şekilde doldurulduğundan ve şirketiniz ile ilgili ihtiyaç duyulabilecek tüm bilgileri içerdiğinden emin olun. Kaliteli ve anlamlı görselleri yükleyin ve hatta aktif olarak kullanmadığınız sosyal medya kanallarını bile hazır hale getirin.

Bu 5 maddeyi projeyi başlatmadan önce mutlaka tekrar tekrar kontrol edin ve sonrasında artık hazırsınız. Bol şans!

Kaynak : Sosyalmedya.co