İnternet’ten Canlı Yayın Yapmanın Yolları


Günümüzde birçok internet kullanıcısı, internet üzerinden canlı yayın yapıyor. Nasıl mı? Gelin hep beraber canlı yayın yöntemlerine bakalım.

Günümüzde internetten canlı yayın yapan birçok fenomen var. Belki para kazanıyorlar belki de zevk için yapıyorlar. Ama genellikle niyetleri para kazanmak diyebiliriz. Birçok kişide canlı yayın nasıl yapılır? Nereden yapılır? diye meraklı meraklı internet aleminde google’nin içerisinde kaybolup gidiyor. Sizlere canlıyayını hangi sosyal kanallar üzerinden yapacağınızı basit bir şekilde anlatmaya çalışacağım.

Canlı yayın için kullanacağımız sosyal mecralardan en bilindikleri; younow, periscope, youtube ve facebook. Youtube ve facebook bu işe son zamanlarda dahil oldular. Eminim çok yol katedeceklerdir.

1. Youtube

youtube

Youtube üzerinden canlı yayın devri başladı. Şuan beta aşamasında olan sistem herkese açık. Youtube canlı yayını direkt olarak yapmanıza izin vermiyor. Kendisinin belirlemiş olduğu birkaç canlı yayın programı mevcut. Bu programları kullanarak, dilerseniz bilgisayarınızın masaüstü görüntüsünü, dilerseniz webcam’inizi, dilerseniz oynadığınız oyun2un yayını ve bunun gibi bir çok yayın seçeneği sunuyor. Bu birazda kullandığınız programa bağlı.
Program dışında ise cep telefonunuza indirebileceğiniz uygulama ilede canlı yayın yapmanın mümkün.
Bu işlemi sakın Hangout ile karıştırmayın. Hangout farklı bir boyut.

2. Facebook

facebook

Facebook gelişen sosyal deneyimlere ayak uydurarak canlı yayın uygulamasını aktif hale getirdi. Livestream for Facebook olarak duyurduğu canlı yayın platformu ile sosyal deneyimi bir adım öteye taşıdı. Facebook canlı yayını Livestream ile ortak yürütüyor. Facebook üzerinden canlı yayın yapmak için Livestream hesabınızın olması şart.

3. You Now

younow

Belkide canlı yayın olayı birçoğumuzun hayatına YouNow ile girdi. YouNow üzerinden canlı yayın yapmak kadar basit bir şey yok. Tek yapmanız gereken uygulamasını telefonunuza indirmek.
Bilgisayarınız üzerindende canlı yayın imkanı sağlamkta YouNow. Bunun için çeşitli programlar kullanabileceğiniz gibi, direkt webcam üzerindende yayın yapabilirsiniz.

4. Periscope

periscope

5. paylas.com

paylas.com

Son olarak paylas.com. Bu web sitesi üzerinden yaptığınız canlı yayını, ister twitterden istersenizde facebook üzerinden yayınlayabiliyorsunuz. Dilerseniz paylas.com’un uygulaması mevcut. İndirerek ceptelefonunuz ilede canlı yayın yapmanız mümkün.

Kaynak : ofpof.com