Google AdWords’te kendi markamıza reklam vermeli miyiz?


Google reklamcılığının firma sahibine ya da yetkilisine kanıtlaması gereken en zor konuların başında gelen marka aramalarına reklam vermek konusunu bu yazımızda açıklayacağım. Marka aramalarında reklam vermenin önemini anlatmakta çok zorlandığımız ve karşısında aldığımız genel cevaplar “Organik sonuçlarda çıkıyoruz, Neden para harcayalım?” sorularının cevaplarını inceleyelim.

Aslında soruların cevabı basit. Öncesinde her çalışmada yaptığımız gibi bir analiz yapmak gerekmez mi? Tabi ki gerekir. Öncelikle bu reklamlardan gelen trafikleri inceleyelim. Bu trafikler çok düşük CPC’ler ile web sitemize ziyaretçi çekmemizi sağlar. Bu ziyaretçileri aynı CPC bedeli ile üyelik, satış ve potansiyel trafiğe dönüştürmemiz kaçınılmaz.

ginza_dijital_medya_ajansi

Şimdi gelelim firma sahiplerinin “zaten organikte çıkıyoruz neden reklam verelim?” sorusunun cevaplarına. Öncelikle bir analiz yaparsak marka aramalarında organikte tabi ki yer alıyoruz ancak, Google reklam politikaları gereği sizin markanıza tüm rakipleriniz reklam verebilir. Bunun önüne geçmek sadece bir Trademark olmaktan geçer. Bu sebep ile marka aramalarında dahi satış kaybetme olasılığımız vardır. Rakip firmalar özellikle bir kampanya yaptığında bunu sıkça yapar ve markamız üzerine reklam verir.

Gelelim 2’nci konuya. Her marka aramasında illa ilk sırada olacağız diye bir şey yok. Bu SEO çalışmaları yapılırken yanlış stratejilerden oluşan bazı nedenlerle siteniz ilk sırada olmayabilir. Böylece bu açığı da Marka Araması reklamları sayesinde giderebilirsiniz.

3’üncü konu ise Sitenizde ki SEO çalışmaları nedeni ile sürekli site başlığı açıklaması değiştiremeyeceksiniz. Bu nedenle sitenizde duyurmak istediğiniz özel kampanyalarınızı ve duyurularınızı hızlı bir şekilde arama sonuçlarında çıkarmanızı sağlar. Böylece marka aramalarınızda istediğiniz mesajı verebilir, sürekli güncelleyebilirsiniz.

4’üncü konu ise siz TV, Dergi, Gazete, Bilboard vb. yerlerde reklam çalışmalarınızı yaparken marka bilinirliğinizde aynı doğrultuda artmış olacak. Bu offline reklamlarda verdiğiniz mesajları Google’da markanızın aramasını yapan kullanıcılara doğrudan hızlıca göstermenizi sağlayacaktır. Böylece yaptığınız tüm reklamların tamamı birbiri ile bağlantılı olacaktır.

Sonuç olarak Marka Aramalarına reklam vermek firmanız için yararlı olacaktır. Çünkü çok düşük maliyetlerle hem markanızın imajını yansıtacak hem de bunu satışa daha çabuk dönüştürebileceksiniz. Müşterilerinizin görmek istediği, sizin de müşterilerinize hızla göstermek istediğiniz kampanyaları kolayca yapabileceksiniz.

Kaynak : blog.sempeak.com