Facebook’tan Ankara Saldırısı İçin Uygulama

Facebook’tan Ankara Saldırısı İçin Uygulama


Facebook, Ankara saldırısı sonrası burada yaşayan kullanıcılarına ‘Güvende misin’ sorusunu yönelterek arkadaşlarını haberdar ediyor. Benzer bir uygulama Paris’teki saldırı sonrası yapılmıştı.

facebook-guvenlik-kontrolu2

Facebook, Ankara’daki terör saldırısının ardından kullanıcılara otomatik olarak ‘Güvende misin?’ mesajı yöneltiyor. Sosyal paylaşım sitesinin, Ankara’daki kullanıcılara gönderdiği mesajda, “İyi misin? Görünüşe göre Türkiye’nin başkenti Ankara’da patlamadan etkilenen bölgedesin. Güvende olduğunu bildirerek, iyi olduğundan arkadaşlarını haberdar et. Bunu yaptığında bir bildirim alacaklar” ifadesi yer alıyor.

Kullanıcılardan güvende olup olmadığını bildirmek için ‘güvendeyim’ veya ‘bölgede değilim’ seçeneklerinden birini belirtmeleri isteniyor.

Facebook ayrıca, “Medya kaynakları Türkiye’nin başkenti Ankara’da bomba yüklü araçla askeri birliklere bir saldırı düzenlendiğini bildiriyor. Patlama yerel saatle Çarşamba akşamı gerçekleşti” bilgisine de veriyor. Arkadaşlarının bölgede veya güvende olduğu bilgisine ulaşması sağlanan kullanıcılara ‘arkadaşını ara’ seçeneği de sunuluyor.

Facebook benzer bir uygulamayı, 13 Kasım 2015’te Fransa’daki terör saldırıları sonrasında Paris’teki kullanıcılar için de açmıştı.

Kaynak: AA