Facebook Messenger’da Artık Reklam Yayınlanacak!


Yayınladığı yeni reklam modelleri ve AdBlock ile yaşanan reklam sıkıntılarından sonra uslanmayan Facebook, kullanıcılarına yeni bir reklam modeli daha sunuyor. Bundan sonra kullanıcılar Facebook Messenger uygulaması üzerinden mesaj reklamları alacak.

facebook-messenger-reklamlari

Bildiğiniz üzere Facebook şuanda diğer sosyal ağlarla kıyasladığımızda reklam alanında açık ara en başarılı platform olma şerefine sahip. Reklam engelleme servislerine karşı başlattığı mücadeleyle geçtiğimiz aylarda adından fazlasıyla bahsettiren Facebook artık resmen Messenger uygulamasından da reklam yayını yapacak.

Facebook Messenger üzerinden yapılan reklamlar tıpkı SMS reklamları gibi işleyecek. Marka veya ünlü kişiler hedef kitle seçimi yaptıktan sonra mesaj gönderimi sağlayacak ve bu gönderilen mesajlar da Messenger’dan yeni bir mesaj olarak bize yansıyacak. Yani, SMS reklamlarının yerinin yavaştan Facebook’a doğru kayacağını söyleyebiliriz.

Öğrendiğimiz bilgiye göre Facebook Messenger’da ilgimizi çekmeyen kullanıcılardan gönderilen mesajları engelleyebileceğiz. Tabii, bu sistemin paldır küldür kullanılacağını düşünürsek hangi birini engelleyeceğiz bunu da bilemiyoruz. Neyse ki Facebook şuanda sahibi olduğu WhatsApp’da buna benzer reklam politikaları uygulamıyor ancak öyle görünüyor ki, yakın zamanda Facebook, WhatsApp üzerinden de farklı gelir modelleri için çalışma düzenleyecek.