Akıllı Telefonlar Bilgisayara Dönüşecek!


  • Türk girişimcilerin ürünü olan NexDock cep telefonlarının bir dizüstü bilgisayar gibi kullanılmasına olanak sağlıyor.
  • Cihaz Raspberry Pi gibi cihazlarla da uyumlu olarak kullanılabiliyor. 

 

4k-nexdock-smartphone-blue-bg-960x540

 

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde faaliyet gösteren bir Türk girişimi olan NexDock, telefonlarınızı 14 inç ekranı olan bir dizüstü bilgisayara dönüştürmeyi amaçlıyor.

Bluetooth klavyeler mobil cihazlarınızda daha üretken olmanıza yardımcı olabilir ancak küçük ekranlar ve düşük pil süreleri, yanınızda dizüstü getirmediğiniz için sizi pişman edebilir. NexDock bu sorunu, mobil cihazlarınız için sadece bir klavye değil, 14 inçlik bir ekran, fazladan pil ve yeni bağlantı imkanları getirerek düşük maliyetli bir şekilde çözüyor.

Emre Koşmaz ve Yeliz Kayacan’ın geliştirdiği NexDock, son çıkan Windows 10 mobil cihazlarla (Lumia 950 gibi), akıllı telefonların ve tabletlerin dokunmatik ve masaüstü modları arasında geçiş yapmasını sağlayan Continuum özelliğinden faydalanarak, en verimli şekilde çalışıyor. iPhone ve Android kullanıcıları da mini HDMI portunu ya da kablosuz adaptörü kullanarak daha iyi bir ekrana ve daha yüksek verimliliğe ulaşabilir.

Çalışan bir prototipinin üretildiği belirtilen cihaz 35.1 x 22.3 x 2.0 cm boyutlarında ve yaklaşık 1.5 kg ağırlığında. Boyutları ve ağırlığı en çok etkileyen faktör cihazın 10 bin mAh gücündeki bataryası. 14.1 inch boyutundaki ekran 1366×768 piksel çözünürlüğe sahip. NexDock’un üzerinde iki USB girişi, bir microSD girişi ve bir standart kulaklık girşi bulunuyor.

Mobil üretkenliği artırmak dışında NexDock ,PC stick ya da Raspberry Pi gibi mini bilgisayar kasası tarzı cihazları tam donanımlı bir dizüstüne çevirmek için kullanılabiliyor. Ayrıca NexDock dizüstü bilgisayarınız için ikinci ekran olabilir ya da Air-Play yöntemiyle iPhone’u bir oyun kumandası gibi kullanmanızı sağlayabilir.

 

 

Şirketin uzun vadeli planları arasında, diğer cihazlara USB-C girişi ile bağlanabilen, değiştirilebilir mini bilgisayarlar üretmek var. Sık sık yenilenmeye ihtiyaç duyan işlemci, hafıza ve işletim sistemi gibi bileşenleri, uzun süre kullanılabilen ekran, batarya ve klavye gibi bileşenlerden ayırarak bilgisayarların daha ucuza güncellenebilmesi amaçlanıyor. Şirket ayrıca kullanıcıların mini bilgisayarlarını sürekli yanlarında taşıyıp ihtiyaç duyulduğunda başka ekranlara kolayca bağlayarak kullanmalarını sağlamaya çalışıyor.

Indiegogo üzerinden kampanya başlatan NexDock seri üretime geçebilmek için 300 bin dolartoplamayı amaçlıyor. Piyasaya çıktığında 149 dolar olması hedeflenen ürün Indiegogo kampanyası boyunca 99 – 119 dolara alınabiliyor.

Hedeflenen 300 bin doların aşılması durumunda ürünün USB girişlerinden birinin USB-C olması ya da ekran çözünürlüğünün yükseltilmesi gibi planlar söz konusu. Eğer kampanya başarıya ulaşırsa ilk ürünlerin Haziran ayında teslim edilmesi bekleniyor.

 

Kaynak : https://www.dunyahalleri.com/akilli-telefonlar-bilgisayara-donusecek/