9 Madde de Başarılı İnsanların Mutluluk Formülü


Başarılı olmak için mutluluğunuzu feda etmeyin.

İlginç olan çoğu kişi işlerinde başarılı olmanın ve paraya sahip olmanın mutluğun anahtarı olmadığını kabul etmesidir. Bunun yerine hedef belirleme, topluma katkı ve şükran gibi eylemler mutluluk için yapılacak tavsiyelerde en üst sırada bulunuyor.

Eğer mutsuzsanız, halen başarılı olamadıysanız veya mutluluğu başarılarınıza bıraktıysanız size iyi bir haberim var. İşlerinizde ve özel hayatınızda aynı anda mutlu olmayı başarabilirsiniz. Yavaşlayarak veya bir adım geriden gelerek kendiniz için her şey de en iyi yolu bulmaya çalışmalısınız.

Her hafta bir kitap okuyun

Başarılı kişiler asla öğrenmekten ve yeni hedefler koymaktan vazgeçmezler. İşlerini yapmanın formülü gerçeklik ve başarı ile başlar. Ancak merak ve öğrenme girişimciliğin doğal bir parçasıdır. Başarılı insanların hepsi soru, problem, fikir veya ilham ile işlerinde uzun bir yol inşa ederler.

İşlerin büyümesi için ilgi duyduğunuz alanlara gerekli zamanı ayırmanız gerekiyor. Haftada bir kitap okuyarak üretkenliğinizi arttırarak girişimlerinize yeni bakış açısı kazandırmanız için çok büyük bir zaman ayırmanız gereken bir eylem değildir. Hayatta başarılı olan insanlar, hayatın her döneminde yüksek kaliteli eğitimi önemserler ve bunun için para veya zaman harcamaktan hiç çekinmezler.

Diğer kişilere yardımcı olun

Yapılan birçok çalışmaya göre mutluluk ile başkalarını düşünerek yaşama arasında bir bağ olduğu görülmüştür. Başkalarına yardımcı olmak güçlü ağlar kurmanızı ve yeteneklerinizi kullanarak mutluluğa ulaşmayı sağlarsınız.

Günlük plan yapma

Herkes hayatın kısa olduğunu belirtir ama söz konusu günlük plan yapma olunca üşengeç davranıp ertelemeyi seçer. Her gün yatmadan önce birkaç dakikanızı ayırıp ertesi gün yapacaklarınızı planlayabilirsiniz. Daha da zaman harcayarak haftanızı hatta önünüzde bulunan ayı planlayarak zamanı ve hedeflerinizi kontrol altında tutabilirsiniz böylelikle daha mutlu olursunuz.

Gereksiz şeylerden kurtulun

Listenizde sonsuz şeyleri bir araya getirilmesiyle oluşturulan bir listede bizi mutlu etmez. Kendinize yeni çok pahalı ve güzel bir araç almanız bile mutluluğunuza en fazla birkaç hafta etki eder. Yeni bir ev veya parayla alınacak diğer pahalı şeyler yapmanız bile etkilemez. Çünkü olaya yanlış açıdan yaklaşıyorsunuz. Mutlu olmak için para harcamanız gerekmiyor size gerekli olan şey zihninizi gereksiz şeylerden arındırmanızdır. Sadece belirli hedeflere odaklanın ve merkeze kendinizi koyun. Yeri geldiğinde yaşadığınız toplumu iyileştirmek için çaba gösteren yardım kuruluşlarında gönüllü olarak sıradan yaşamınızın dışına çıkmanızda fayda var.

Paradan ötesine odaklanın

Parayla yapılan eylemlerin çoğu sadece geçici bir mutluluk sağlar. Birçok zengin kişi zengin olmadan önce mutluluğu para kazanmakta olduklarını sanıyorlardı ancak yeterli paraya ulaştıklarında istedikleri mutluluğu yakalamadıklarını gördüler. Para kazanmak yerine işlerinizi keyif alacağınız şekilde düzenleyin. Bu şekilde de işlerinize daha iyi odaklanarak başarılar elde edeceksiniz ve başarılar da zaten ekonomik kazançlarda getirecektir. Bu yüzden para işinizde öncelik değil sonuç olmalıdır.

Bilinçli harcamalar yapın

Harward İşletme bölümünde Prof. Micheal Norton’un yaptığı araştırmaya göre fiziksel şeyler dışında yapılan harcamalar insanları daha uzun süre mutlu ediyor. Örneğin, yeni bir telefon alırken yapılan harcama yerine sevdiğiniz bir kişi ile sevdiğiniz bir yerde güzel zaman geçirmek için yapılan harcamalar kişileri daha çok mutlu ediyor.

Tatil programları

Bizi günlük rutinlerden ve eziyetlerden biraz da olsa uzaklaştıracak bir tatil planı yapmak çok önemlidir. Belki de tatil yerine gidene kadar yol boyu çekeceğiniz zorluklar size zor gelebilir ancak sonrasındaki mutluluğu düşünmeye başladığınızda tüm zorlukları kolaylıkla aşacaksınız. Bazen olan şeylerden uzaklaşmak sadece dinlenmeye odaklanmaya herkesin ihtiyacı vardır. Ama bu ihtiyacınızı gidermek için yapacağınız tatilde işleri tam tersine çevirmek istemiyorsanız daha dikkatli tatil planları yapmak zorundasınız.

Affetmeyi ve sessizce uzaklaşmayı bilin

Küskün olmak ıstırap ve mutsuzluğa giden bir trenin tek yönlü bir bileti gibidir. Bize karşı beklenilmeyen bir tutum sergileyen kişilere karşı takınacağımız tutum ve sürekli bu konular üzerinde düşünmek bize her açıdan zarardan başka bir şey getirmez. Onları bağışlamanız yaptıkları şeyleri ortadan kaldırmaz veya bunların olmadığını tamamen reddetmek anlamına gelmiyor ancak bir şekilde bunları aklınızdan çıkarıp önünüze bakabilmeniz için gereken bir yöntemdir. Kendinizi korumanız adına yaptığınız hatalardan ders çıkarıp bir daha böyle bir şey yaşamak üzere dikkatli olmalısınız. Hayatınızı kızgınlıkla geçirmek yerine affedici olup geri kalan zamanınızı düşünerek boş yere harcamamanızın sizin için çok faydası olacaktır.

Mutluluğu seçin

Mutsuzluğumuz duygu ve düşüncelerimizden, ne yediğimize ve ne kadar uyduğumuza kadar birçok etmenden dolayı olabiliyor. Bu yüzden nasıl hissetmemiz gerektiğini günlük yaptığımız tempoya göre yorulan vücudumuza veya zihnimize bırakmamalıyız. Unutmamalısınız ki mutluluk bir sonuç değil tercihtir. Sizde yorgunluğunuza veya zihninizi dolduran şeylerin seçim yapması yerine ufak şeylerden de olsa her zaman her şeyde mutluluğu aramayı öğrenmelisiniz. Yapılan araştırmaya göre müzik seçimimiz bile mutlu veya mutsuz hissetmemize etki edebiliyor. Hatta bazı kişiler sabah uyandığında havaya göre bile bütün gününü nasıl geçireceklerine karar verebiliyor.

Mutluluğun bizi bulmasına ve işimizi şansa bırakmamıza gerek yok mutluluk her yerde yeter ki siz onu aramayı ve doğru yere bakmayı kendinize ilke edinin.

Kaynak : sosyalmedya.co