4.5G Nedir?


4.5G teknolojisine aylardır merak uyandıran operatörler bugün itibari ile 4.5g’ye geçiş yaptı. Peki bu yeni teknoloji hakkında ne kadar bilgilendirildik? 4.5G hakkında merak ettiklerimize detaylı bir göz atalım…

4.5G için geçiş dönemi sona erdi. Türkiye bugün yeni bağlantı teknolojisine merhaba dedi. Uzun zamandır konuşulan teknoloji hakkında birçok yanlış ya da eksik bilginin dolaştığı bu günlerde, 4.5G hakkında bilgileri tekrar tazeleyelim.

Merak edilen sorulara en detaylı cevaplar ile 4.5G teknolojisi…

1)4.5G tam olarak nedir? Nedir bu 4.5G?

4.5G, akıllı telefon ve tabletlerde şu an kullanılan 3G mobil internetten 10 kata kadar hızlı, gelişmiş bir mobil internet teknolojisini anlayabiliriz.

2) 4.5G’ye geçmek için ilk yapılması gereken şey nedir? Telefonumuz ve SIM Kartımız Uyumlu Mu?

Akıllı telefonunuzun ve SIM kartınızın yeni teknolojiye uygunluğunu kontrol etmek 4.5G’ye geçiş aşamasındaki ilk adım. SIM Kartınızın 4.5G uyumluluğunu operatörünüzün web sitesininden sorgulayabilir, eğer kartınız uyumlu değilse abone merkezlerinden ücretsiz değiştirebilirsiniz. Üstelik hediye internet kampanyası ile birlikte.

3) Telefonumun 4.5G desteği var. Bu, en yüksek hızla 4.5G’yi kullanabileceğim anlamına geliyor mu?

Hayır. 4.5G teknolojisi 150 mbps’den 450 mbps’ye kadar hız sunabilen bir teknoloji ancak sizin ulaşabileceğiniz maksimum hız, cihazınız desteklediği kadar olacaktır. Cihazın sahip olduğu modeminin “CAT” kategorisi kullanabileceğiniz maksimumu 4.5G hızını belirler.

Örneğin, “CAT 4” 150 mbps, “CAT 6” 300 mbps ve “CAT 9” 450 mbps indirme hızına ulaşabilir. Bu cihazların tamamı 4.5G uyumludur ancak 4.5G teknolojisinde ulaşabilecekleri maksimumu hız değişkenlik gösterebilir.

4) 4.5G için SIM kart değişikliği dışında telefon üzerinde yapmam gereken bir ayar var mı?

Cihazlarınızda hücresel bağlantı türü olarak şu an 3G seçili durumda olduğu için,bunu LTE / 4G olarak değiştirmeniz gerekecek. iPhone’larda bu işlemi sırasıyla ayarlar – hücresel – ses ve veri bölümü altından “LTE” seçimi yaparak tamamlayabilirsiniz. Android cihazda ise ayarlar menüsünden diğer ağlar ve mobil ağlar bölümüne ulaşarak “4G” seçimi yapabilirsiniz.

5) 4.5G İnternet Kotamı Doldurur mu?

Sadece 4.5G’ye geçtiğiniz için kotanız bitmez. Ancak 4.5G’nin sağlayacağı hız artışı internette daha fazla vakit geçirmenizi ve daha fazla veri çekmenizi sağlayabilir. Bu nedenle, mevcut kotalarınızı daha kısa sürede bitirmeniz olası. Unutmayın ki kota konusunda belirleyici olan hız değil sizin tüketiminiz. Ancak hızın büyüsüne kapılıp daha fazla veri çekerseniz kotanız da kısa sürede biter.

6) 4.5G’ye geçmem mobil bankacılık işlemlerimi etkileyecek mi?

4.5G için SIM kart değişikliği yaptıysanız evet. SIM kart değişikliklerinden sonra yasal düzenlemeler nedeni ile banka şifreniz ile SIM kartınızı eşleştirmeniz gerekiyor.

7) Akıllı telefonumun ekranında 4.5G mi yazacak 4G mi? 4G yazması bir sorun mu?

İlk sorunun kesin cevabını aslında 4.5G’ye geçince alacağız çünkü bu konu birçok tarafın çalışmasını gerektiren bir süreç. Operatörler, mobil cihaz üreticileri bir düzenleme yaparak ekranda 4.5G yazmasının altyapısını oluşturdu. Samsung modellerinde 4.5G yazması bekleniyor ancak diğer üreticilerde şu an net bir bilgi yok. Apple konuyla ilgili çalışmayı sürdürüyor. Bu konu ile ilgili şunu rahatlıkla söyleyebiliriz; Ekranda 4.5G de yazsa, 4G de yazsa bu hızınızı etkilemeyecek.

8) 4.5G’ye geçmek için tarife değiştirmem gerekir mi?

Operatörlerin bazıları tüm tarifelerde 4.5G teknolojisini sunarken, bazıları sadece belirli tarifelerde bu yeni teknolojiyi kullanıma sunuyor.

9) 4.5G’ye geçmek istemezsem sorun olur mu?

Olmaz. 3G hızında internet bağlantısına devam edersiniz.

Kaynak : webtekno.com